Znovuodhalení památníku v Morašicích - zveřejnil i Pardubický deník

 

 

SLAVNOSTNÍ ZNOVUODHALENÍ PAMÁTNÍKU V MORAŠICÍCH

V sobotu 19. listopadu 2016 byl na návsi v obci Morašice znovu odhalen památník obětem první světové války. Památník byl v obci instalován v roce 1932. Loni však musel být demontován, protože byl poškozen a hrozilo jeho zřícení. Náklady na opravu pomníku dosáhly téměř výše ročního rozpočtu obce, ale na jejich úhradu se podařilo využít dotačního programu Ministerstva obrany ČR.

Přes sychravé počasí se na návsi sešlo mnoho lidí, nejenom místních, což je velmi potěšující. Pozvání přijali a slavnostního aktu se zúčastnili senátorka Miluše Horská, major Vlastimil Polívka z Krajského vojenského velitelství Pardubice, starostka obce Řečany nad Labem paní Michaela Matoušková, starosta obce Zdechovice Robert Chutic a starosta obce Litošice pan Jaroslav Březina. Samotného aktu odhalení pomníku se ujal starosta obce Jiří Drechsler a senátorka Miluše Horská, a přestože v dopoledních hodinách pršelo a krycí plachta se přilepila k žule památníku, dopadlo vše výborně a plachtě nemuselo být pomoženo pro jistotu připraveným bidlem.

Slavnostní atmosféru hudebním doprovodem podpořili členové dechového orchestru Základní umělecké školy Přelouč a pásmem písní a básniček žáci Základní školy Zdechovice.

Obec Morašice však měla v ten den důvodů k oslavám více. Oficiálně byly poprvé představeny insignie obce vycházející z dochovaných pečetí, jejichž otisk byl nalezen v archivních fondech. Pečeti znázorňují historický sakrální motiv vykračujícího beránka Božího se zlatou zbrojí a svatozáří, přidržující na zlaté, křížem zakončení žerdi, stříbrnou korouhev s červeným kalichem.

Po delší opravě byla na náves také znovu instalována zvonička, která k návsi neodmyslitelně patří a v historii obce ohlašovala především důležité a významné události.

Program dne měl doprovodnou část, v rámci které byla vyhlášena soutěž pro amatérské pekaře a cukráře o nejlepší štrůdl, do které se přihlásilo dvacet soutěžících, a to nejenom z Morašic. Členy hodnotící komise se stali všichni, kteří se chtěli zapojit, takže se ochutnávalo a hlasovalo ve velkém. Vyhodnoceny byly tři nejlepší štrůdly a výherci si odnesli ceny, ale  ocenění si zasloužily všechny soutěžní štrůdly, protože každý byl něčím specifický, zajímavý a žádný nebyl nedobrý. Prohlédnout si bylo možné historický vojenský vůz, ve kterém se děti mohly i svézt a nový vůz jednotky sboru dobrovolných hasičů Zdechovice.

V závěru odpoledne se přítomní dozvěděli mnoho nového a zajímavého z přednášky o léčebných účincích včelích produktů, které mohli ochutnat a některé si mohli i zakoupit. 

Příjemná atmosféra a slavnostní nálada byla v obci znát po celé odpoledne i večer.

 

Za zastupitelstvo obce Andrea Faltysová 

Rychlý kontakt

Morašice 59
535 01 Přelouč Morašice
Pardubický kraj | Česká republika
tel.: +420 606 660 218
email: obecmorasice@volny.cz
IČO: 00580678